Posílejte balíky třeba o 70 korun levněji než s Českou poštou! Spočítat cenu zásilky

Balík do/z Austrálie – cena, jak poslat, poštovnéMožná jste to sami zažili. Máte známého dlouhodobě v zahraničí a některé produkty jsou tam cenově v jiné cenové kategorii. Někdy jsou výrobky levnější v naší rodné zemi, jiné zase v zahraničí. Chcete (si) nechat poslat balík do Austrálie, ale nemáte ponětí jak se zhostit úkolu? My Vám celý proces přiblížíme. Přehledně jsme pro Vás zpracovali stručný přehled poštovného spolu s náležitostmi, které je třeba dodržet, tentokrát jsme pro Vás vybrali Austrálii. Více v našem článku Balík do/z Austrálie – cena, jak poslat, poštovné.

Jakého přepravce vybrat pro poslání dopisu nebo balíku do / z Austrálie?

V naší zemi existuje široká škála přepravců, mezi nimiž lze vybírat. Nejčastější a možná si myslíte, že i nejdostupnější volbou je Česká pošta.

Standardní balík do Austrálie přes Českou poštu

Standardní balík do zahraničí musí splňovat určitá kritéria, mezi nimiž zmiňme především minimální velikost zásilky, která je předpisy České pošty stanovena na 21 x 19 cm. Jedná se o minimální stanovený rozměr zásilky, na který lze nalepit pracovníkem České pošty poštovní průvodku. Dalším kritériem, které je třeba dodržet je maximální hmotnost zásilky. Ta je stanovena na 30 kg. Pracovníci přepážky České pošty mají k dispozici váhy važící s přesností 100 g. Maximální rozměry zásilky, které lze do zahraničí zaslat, jsou stanoveny následovně: žádný z rozměrů nesmí přesahovat 200 cm, ev. součet všech rozměrů nesmí být větší než 300 cm. (příklad: balík 180 x 50 x 50 cm poslat můžete)

Ceník poštovného České pošty za balík do/z Austrálie

Česká pošta umožňuje dva způsoby doručení příjemci. Jedná se o standardní balík ECONOMY, rychlejším způsobem doručení je standardní balík PRIORITNÍ. Ty se liší kromě doby dodání rovněž svou cenou, která je kromě zvoleného způsobu doručení závislá na váze zásilky.
Je nutno mít na paměti, že v rámci EU neplatí žádná omezení vzhledem k celním poplatkům, ale pro zasílání zásilek do zemí mimo EU, tedy i Austrálie, musí zásilka projít celním úřadem. Více o tomto úkonu v další části článku.

Další informace jak zabalit balík najdete tady. Jak balík poslat zase tady.

Ekonomický balík – Austrálie (lhůta dodání až několik týdnů)

Ekonomický balík - Austrálie (lhůta dodání až několik týdnů)

Prioritní balík Česká pošta – rychlejší dodání

Prioritní balík Česká pošta - rychlejší dodání

Proclení balíku (zásilky) – do a z Austrálie

Při proclívání zásilky do/ze zemí mimo EU je možné upustit od cla a DPH 21% v určitých případech.
Pokud zásilka neobsahuje alkohol, toaletní vody, tabákové výrobky, samotný tabák, parfémy – ty procházejí celním procesem, je clo u zásilky odpuštěno, neobsahuje-li věci za více než 150 €.
Od placení DPH jsou osvobozeny ty zásilky, jejichž hodnota obsahu nepřesáhne 22 €.
Clo a DPH není nutno odvádět u zásilek označených jako dárek (angl. GIFT), je-li posílána soukromou osobou soukromé osobě. Je však nutno poznamenat, že to platí pouze do hodnoty 45 € (včetně alkoholických nápojů, parfému a tabákových výrobků). Na druhou stranu celníci na poště po tom docela jdou, protože by takto šlo posílat spoustu věcí i s vyšší hodnotou, jste tak do velké míry odkázaní na vůli celníků, zda věc uznají jako dárek. Jestliže je přesažena uvedená hodnota 45 €, pak se clo a DPH odvádí, ale pouze z přesáhnuté částky.
Pozitivní zprávou je, že proclení zásilky nemusíte vyřizovat sami, ale vyřídí jej za vás přepravní společnost. Na vás pouze bude zaplacení cla při převzetí zásilky.
Výše cla se pohybuje od 0 do 10 % a odvíjí se od obsahu zásilky. Průměrná výše cla je 4,6 %.
K tomu se odvádí (až na několik výjimek) ještě poplatek ve výší 10 % hodnoty zásilky.
Pakliže je vyměřeno clo, platí se administrativní poplatek v rozmezí 40,20–65,75 AU$ podle povahy zásilky a typu dopravy.

Co musí provázet zásilku z/do Austrálie

Při doručování zásilky do ČR je třeba k ní přiložit tzv. EORI číslo, které používáte při styku s celními úřady. Fyzické osoby jej mají možnost získat vyplněním formuláře na stránkách celní správy: https://www.celnisprava.cz/, a přiložením komerční faktury. Komerční faktura musí obsahovat následující údaje – jméno a příjmení + adresa odesílatele i příjemce, jejich telefonní čísla, Incoterm (o této položce více informací získáte na stránkách Incoterm).
Dále je zapotřebí uvést důvod exportu, detailní popis předmětu včetně údaje co je to za předmět a k čemu se používá, pokud je známý tak se uvádí i harmonizovaný tarifní kód, země původu každé ze zasílaných položek; množství zasílaných kusů, cena za kus a celková cena pro každý druh zasílané položky, množství balíků a jejich celková hmotnost. Nesmíte opomenout datum a podpis odesílající osoby.

Chcete-li se vyhnout placení cla, pak je třeba mít na paměti, že při exportu jsou od cla a daně osvobozeny zásilky nepřesahující hodnotu 1000 AU$ při započítání pojištění a dopravy. Celní zvýhodnění zásilek s označením jako dárek se v Austrálii nezohledňuje, s problémem se můžete setkat při zasílání šperků, které podléhají regulaci.

Balík do/z Austrálie – cena, jak poslat, poštovné 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist