Posílejte balíky třeba o 70 korun levněji než s Českou poštou! Spočítat cenu zásilky

Jak zabalit + do čeho zabalit balík



Dnes si povíme o tom, jak nejideálněji zabalit balík, který chcete poslat tak, aby se při přepravě nerozbil. Řekneme si také, jaké použít materiály na balení.

Jak zabalit + do čeho zabalit balík

Tak jdeme na to, pojďme balit.

Obalový materiál na balík, co použít?

Balík nemusí být pouze kartonová krabice. Pokud se jedná o malou plochou věc, můžete ji zabalit například do bublinkové obálky (kterou koupíte předraženou na poště, lepší je jí koupit v papírnictví – Já kupuji bublinkové obálky velikosti A4 za 1,5 Kč, na poště jsem ji viděl za 10 korun)

Několikrát mi přišlo i zboží pro děti z bazaru zabalené v igeliové tašce omotané izolepou – účel to asi splní, vypadá to ale strašně a je riziko, že se taška protrhne, pokud je tenčí a neoblepíte ji opravdu ze 100% izolepou.

Ideálním obalem pro posílání poštou je kartonová krabice. Sám ji používám nejčastěji. Pokud doma žádnou krabici nemáte, stačí při nákupu v supermarketu využít některou, které je vyhozená bokem pro zákazníky, nebo poprosit zaměstnance, pokud zrovna vybaluje zboží. Možností je také jít vybrat kontejner na papír. Záleží na co máte žaludek :). Kupovat papírové krabice na poště moc nedoporučují, stojí 20-40 korun, což je úplně mimo hodnotu kartonu.

Zabalujeme zboží do krabice

Nejdůležitější je si vždy uvědomit, jakou pevnost má zboží, které posíláte.
Posíláte oblečení? Pak je jedno, jestli se trochu pomačká, hlavně se nesmí potrhat a ušpinit. Posíláte těžké zboží? Pak musíme mít dost pevnou krabici, aby s ní šlo namipulovat. Nebo něco křehkého? Pak samozřejmě potřebujeme zabalit do bublinkové folie, novin nebo plastové folie a vyztužit polystyrenem, dalším kartonem atd.

Jak zabalit + do čeho zabalit balík
Jak zabalit + do čeho zabalit balík

Technika zabalení

Vybereme vhodnou velikost krabice, do které se předmět vejde. Předmět obalíme obalovým materiálem viz výše. Vyplníme prázdná místa v balíku zbytky kartonu, bublinkovou folii nebo třeba zmačkaným novinovým papírem. Nepřeháníme to, když dáme hodně materiálu dovnitř, balík bude težší a můžeme zbytečně platit víc. Kvalita České pošty jde nahoru, nepředpokládejte že si pošťáci budou balíček házet z páteho patra, ale trochu předmět obalte.

Zavřete krabici, zalepte ji lepící páskou (v papírnictví je páska o šířce 4,8 cm, ta se hodí nejvíce, cena je kolem 20 korun, dá se ale koupit i za 12 korun, délka 66 metrů) tak, aby se nám neotevřela při přepravě. Pokud je kartonová krabice měkčí a nedrží 100% svůj tvar, nebo jste do ní dali moc věcí, tak Vám lepící páska pomůže. Na obrázku níže je nakresleno, jak minimálně zalepit balík. Osobně to ale takto málo nedoporučuji. Zalepení víka, aby se neotevřelo pevnost krabice nezvýší. Navíc, pokud v balíku je trochu místa a pošťákům na balík spadne těžší předmět, víko se promáčkne a může se otevřít. Proto doporučuji zalepit ještě balík na šířku, tak, aby Vám z pohledu zvrchu vzniklo znaménko plus (+). Izolepou oblepíme vždy balíček celý dokola bez přerušení, pevnost tak může vzrůst několikanásobně.

Zalepení balíku lepící páskou
Zalepení balíku lepící páskou

Popisujeme balík

Protože je posílání přes Českou poštu docela drahé, hledal jsem další způsoby, jak poslat balík levněji. Našel jsem firmu zaslat.cz – mají smlouvu s přepravci, vyzvednou balík zítra u Vás a doručí ho do druhého dne. Balíček nepopisujete, kurýr sám přiveze samolepku! Vše podstatně levněji, balíky začínají na ceně 89kč/1kg, 105kč/5kg nebo třeba 138kč/15kg balík!. Tady je odkaz na službu.

Necháme si na víku krabice místo na psaní adresy, ideálně na horním víku vlevo nahoře a vpravo dole.
(před zalepením se ujistíme, že je vše uvnitř krabice :)))

Pokud balíček váží více než 15 kg obvážeme ho i provázkem, nebo do něj uděláme otvory, aby se lépe nesl. Je to v podmínkách České pošty, bez toho Vám balíček nemusí příjmout. Toto je moje docela častá chyba, 15 kg mi přijde docela málo, často posílám balíky kolem 45 kg, takže 15 kg jsou ty lehké a paní na poště pak na mě kouká jak na blbce.

Vezmeme si nějakou píšící propisku, lépe lihovou fixu a jdeme popisovat balík! Doleva nahoru píšeme:
Odesílatel: Vaše jmeno
Vaše adresa včetně PSČ

Nekdo tvrdí, že se odesilatel musí škrtat, aby se poznalo, komu se balíček posílá, já to ale nedělám a nemívám s tím problémy.

Doprava dolu píšeme:

Adresát: Jméno toho, komu posíláme balíček
Jeho adresa včetně PSČ

Pokud chcete být opravdu precizní, můžete doprava nahoru na balíček napsat udanou cenu takto:

Udaná cena: hodnota v číslech např 950 Kč a za to do závorky vypsat hodnotu slovy např devětsetpadesát korun.
to samé uděláme i pro dobírku.

Uvádění Udané ceny a dobírky mi přišlo před několika lety povinné, v poslední době mě ale žádná pracovnice neupozornila, že na balíček toto neuvádím, tak to již asi není třeba.

Balíček máme zabalený a popsaný. Nyní si ještě vypíšeme podací lístek podle tohoto návodu.

Pokud posíláme na dobírku přečtěte si ještě tento článek – jak poslat balík na dobírku.

Nyní dojdeme na poštu, vystojíme frontu a pošleme balíček, pracovnice pošty Vám připadně poradí. Hodně štěstí a ať balíček dorazí přijemci co nejdříve.

Jak zabalit + do čeho zabalit balík 3.00/5 (60.00%) 2 votes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist