Posílejte balíky třeba o 70 korun levněji než s Českou poštou! Spočítat cenu zásilky

Jak poslat balík na dobírku? Návod na dobírkuNevíte jak poslat balík na dobírku? My Vám poradíme, na co si dát pozor a jak ušetřit. Více v našem článku.

Jak poslat balík na dobírku – návod na dobírku

O tom, jak zabalit balík a jak ho popsat a poslat jsme si psali v minulém článku. O cenách a parametrech balíčků si můžete přečíst také v jiných článcích – například zde.

Zde se budeme věnovat pouze posílání dobírky.

Dobírku můžete vybírat u služeb doporučené psaní, balík do ruky, balík na poštu, doporučený balíček, balík expres, EMS, balík nadrozměr, cenný balík, cenné psaní.

Posílejte levněji než s Českou poštou!

Protože je posílání přes Českou poštu docela drahé, hledal jsem další způsoby, jak poslat balík levněji. Našel jsem firmu zaslat.cz – mají smlouvu s přepravci, vyzvednou balík zítra u Vás a doručí ho do druhého dne. Vše podstatně levněji, balíky začínají na ceně 89kč/1kg, 105kč/5kg nebo třeba 138kč/15kg balík!. Tady je odkaz na službu.

Detailní návod na poslání na dobírku přes Českou poštu:

1)K poslání balíku musíme vyplnit podací lístek (pokud nepoužíváme zákaznickou kartu České pošty). Na podací lístek při dobírce napíšeme dobírkovou částku pouze číslicí. Více v návodu, jak vyplnit podací lístek.

2) Na balík, kromě své adresy (jak popsat balík naleznete zde) uvedeme doprava nahoru také následující:

Dobírka: xxx Kč (do závorky napíšete částku slovy)

3)K poslání balíku na dobírku musíme také vyplnit dobírkovou poukázku.

Vybrat si můžeme ze dvou poukázek:

Poštovní poukázka A a Poštovní poukázka C.

Poštovní poukázka A

Poštovní poukázka A vypadá takto:

dobírková poukázka A
dobírková poukázka A

Poštovní poukázka A slouží k vybrání dobírky pošťákem a částka se Vám pak připíše na Váš bankovní účet.

Proto je nutné znát svůj bankovní účet.
Vše o poštovní poukázce A naleznete v samostatném článku zde – Jak vyplnit poštovní poukázku.
Příklad vyplnění můžete vidět například zde:

dobírka
dobírka

Všimněte si že se vyplňují pouze bílá políčka, ostatní není třeba. Částka i číslo účtu se vyplňují se zarovnáním doprava.

Dolu vyplníme „plátce dobírkové částky“ tedy toho, kdo balíček přebírá.

Částku obdržíte přibližně za 4-14 dnů – více v článku kdy mi přijdou peníze za dobírku. Pokud se platba nepřipíše do měsíce ( a balíček je doručen – to si můžete ověřit u sledování balíku), pak dojděte na poštu a udělejte reklamaci, více v článku reklamace.

Cena dobírky – poukázka A

U doporučeného psaní, doporučeného balíčku a cenného balíku se připlácí 44 korun  při dobírce do 5 tisíc korun. Při doběrečné částce mezi 5001 – 50 000 Kč se platí 55 korun a pak za každých dalších započatých 10 000 korun se platí 6 kč.
U balíku do ruky a balíku na poštu se připlácí 53 korun  při dobírce do 5 tisíc korun. Při doběrečné částce mezi 5001 – 50 000 Kč se platí 67 korun a pak za každých dalších započatých 10 000 korun se platí 7 kč.

Poštovní poukázka C

Poštovní poukázka C vypadá takto:

Dobírková poukázka C
Dobírková poukázka C

Přesné částky najdete v článku o poštovní poukázce A zde.

Poštovní poukázka C slouží k vybrání dobírky pošťákem a částku si pak vyberete na své poště v hotovosti.

Je dražší než poštovní poukázka A, u které se Vám částka připíše na účet, proto pokud máte účet, využijte poštovní poukázku A.

Příklad vyplnění můžete vidět například zde:

Dobírková poukázka C
Dobírková poukázka C – vzor

Všimněte si že se vyplňují pouze bílá políčka, ostatní není třeba. Částka se vyplňuje se zarovnáním doprava.

Dolu vyplníme „plátce dobírkové částky“ tedy toho, kdo balíček přebírá.

Cena dobírky – poukázka C

U doporučeného psaní, doporučeného balíčku a cenného balíku se připlácí 49 korun  při dobírce do 5 tisíc korun. Při doběrečné částce mezi 5001 – 50 000 Kč se platí 60 korun a pak za každých dalších započatých 10 000 korun se platí 11 kč.

U balíku do ruky a balíku na poštu se připlácí 59 korun  při dobírce do 5 tisíc korun. Při doběrečné částce mezi 5001 – 50 000 Kč se platí 72 korun a pak za každých dalších započatých 10 000 korun se platí 13 kč.

Jdeme na poštu poslat balík

Na poště pak vystojíme frontu a u okénka předložíme balík spolu s podacím lístkem a poštovní poukázkou.
Protože je posílání přes Českou poštu docela drahé, hledal jsem další způsoby, jak poslat balík levněji. Našel jsem firmu zaslat.cz – mají smlouvu s přepravci, vyzvednou balík zítra u Vás a doručí ho do druhého dne. Vše podstatně levněji, balíky začínají na ceně 89kč/1kg, 105kč/5kg nebo třeba 138kč/15kg balík!. Tady je odkaz na službu.

Jak poslat balík na dobírku? Návod na dobírku 4.00/5 (80.00%) 21 votes

9 Comments

 • Pingback: Jak vyplnit podací lístek? návod + vzor ke stažení - Ceník poštovného

 • Martin Vesely
  20.12.2015 - 20:55 | Permalink

  Dobry den,kdyz budu posilat balik na dobirku v hodnote 2tisice a castku samozrejme bude platit prebirajici ,ale take bude platit i samotne naklady za slozenku,balik atd.jak to se vyplnuje?Diky,Vesely

  • admin
   22.12.2015 - 8:59 | Permalink

   Dobrý den, musíte si to sečíst předem a tu částku pak vyplnit do složenky. Částka za dopravu bude kolem 150-190 koprun (nevím, jak těžký balík máte). Takže když na složenku vyplníte třeba 2190 korun, musí Vám to určitě cenu pokrýt.
   Štegner

 • Petr Šádek
  26.2.2016 - 8:52 | Permalink

  Mohu použít při zaslání balíku na dobírku poštovní poukázku C s kódem Tr.117? Děkuji.

  • admin
   26.2.2016 - 17:04 | Permalink

   Dobrý den, to jste mě trochu zaskočil. Pokud vypadá podobně jako ty na obrázku, použít by jít měla. Myslím, že minimálně 2 druhy se používají naráz (malý rozdíl v popisku políčkek)

   Redakce

 • Alia
  20.6.2016 - 9:49 | Permalink

  Dobry den,potrebuji poslat balík,který je za 350,- Kč a chci aby všechny náklady s tím spojené platil ten co si balík převezme. Pouziju tedy slozenku A,ale já si spocitam celkovou částku?
  Dekuji za odpověď Alis

  • admin
   20.6.2016 - 20:57 | Permalink

   Dobrý den, záleží na váze balíku. Jděte na stránky české pošty a klikněte na kalkulátor zásilek. Vložte parametry a víte cenu.

   Redakce

 • Ivana
  20.6.2016 - 18:17 | Permalink

  Potrenovala bych zaslar do Švÿcarska balik o vaze 8 kg, 50x40x20 cm.Rada bych ho poslala na dobirku(obleceni na dite).Kfe je zo mozne a co proto mam udelat (Česká pošta?).Dekuji Ivana

  • admin
   20.6.2016 - 20:54 | Permalink

   Dobrý den,
   nejlevněji Vás to vyjde přes službu zaslat – odkaz zde. Mají smlouvu s dopravci (GLS, DPD) a ušetříte desítky procent za dopravu. Balíček vyzvednout u Vás. Schválně zkuste si t spočítat.

   Redakce

 • Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  TOPlist