Posílejte balíky třeba o 70 korun levněji než s Českou poštou! Spočítat cenu zásilky

Doporučené psaní (doporučený dopis) – cena, rozměry, váha, psaní adresyV dnešním příspěvku se podíváme na všechny infromace, které potřebujete k tomu, aby jste dokázali bez problémů poslat doporučené psaní a třeba i nakonec ušetřili. Více v našem článku Doporučené psaní – cena, rozměry, váha, psaní adresy. Doporučený dopis a doporučené psaní je jedno a to samé.

Doporučené psaní – cena, váha

Doporučené psaní patří k nejběžnějším službám, které poskytuje Česká pošta. Pro poslání doručeného psaní je třeba vyplnit podací lístek (klikni pro návod na vyplnění). Pokud používáte zákaznickou kartu České pošty, vyplňovat podací lístek nemusíte a ušetříte 1 Kč z každého doporučeného psaní.

Doporučený dopis

Doporučené psaní je standartně pojištěno na 580 korun, proto není potřeba na podací lístek vyplňovat žádnou částku. Doporučené psaní můžete posílat s dobírkou, tedy pokud vyplníte k podacímu lístku poštovní poukázku A, přijdou Vám peníze za dobírku na Váš bankovní účet.

Výhodou doporučeného psaní oproti obyčejnému psaní je, že můžete sledovat pohyb zásilky na internetových stránkách České pošty a ověřit si doručení. Při ztráte zásilky ji můžete reklamovat na pobočce České pošty.

Tabulka – doporučené psaní ceník – váha a cena

Do hmotnosti/cena
50 g – standard 100 g 500 g 1 kg 2 kg
44 Kč 52 Kč 54 Kč 60 Kč 66 Kč

Ceny jsou bez DPH, ale konečné – doporučené psaní je osvobozeno od DPH
U doporučeného psaní do 50g – standard platí, že se může jednat pouze o obálku nebo nesložený kartonový lístek, pravoúhlého tvaru, s rozměry maximálně 23,1 x 16,4 x 0,5 cm, minimálně 14 x 9 cm.
U doporučeného psaní nad 50 gramů platí, že délka nesmí přesahovat 50 cm a šířka 35 cm, maximální tloušťka je 5 cm. Minimální rozměry jsou shodné jako u standardu.

Na maximální rozměry zásilky si dejte pozor! Většina pracovnic pošty si je nepamatuje a často Vám zásilku, která se vejde do rozměrů doporučeného psaní budou chtít poslat jako balíček! Nedejte se a trvejte na svém, rozdíl v ceně může být veliký. Nedejte se ani umluvit na větší rychlost služby Balík do ruky. 95% doporučených dopisů, které sám posílám jsou doručeny do druhého dne (a to včetně zásilek poslaných týden před Vánoci 2016).

 

Doporučený dopis doba dodání

V 95% je doporučený dopis dodán do druhého pracovního dne doba dodání je tak 1 pracovní den. (podáte ve středu, doručen je ve čtvrtek), maximální prodloužení, které jsem zažil je o 1 pracovní den (podán ve středu, doručen v pátek), ale je to velmi vyjimečné(doporučených dopisů posílám desítky měsíčně).

Dobírka u doporučeného dopisu

Za dobírku se platí u poukázky A 41 korun (peníze přijdou na Váš účet), za poukázku C 47 korun (peníze si vyberete na poště).

Psaní adresy na doporučený dopis

Na doporučené psaní píšeme adresu jak odesílatele (to jste Vy, balíček odesíláte), tak adresáta (toho, komu posíláte. Adresát se vyplňuje větším písmem doprava dolu, odesilatel doleva nahoru, někdo odesilatele lehce křížkem škrtá, aby se rozpoznal adresát. Já to ale nedělám a to jsem posílal za poslední roky stovky doporučených psaní, nikdy s tím nebyl problém. Více v článku jak napsat adresu na balík nebo dopis.

Doporučené psaní (doporučený dopis) – cena, rozměry, váha, psaní adresy 3.75/5 (75.00%) 8 votes

10 Comments

 • Pingback: Jak poslat doporučený dopis - vzor - Ceník poštovného

 • Pingback: Doporučená zásilka - Ceník poštovného

 • Pingback: Cenné psaní - Ceník poštovného

 • Pingback: Jak poslat balík na dobírku? Návod na dobírku - Ceník poštovného

 • Marek Kosobud
  7.7.2016 - 14:28 | Permalink

  Dobrý den,

  Prosím, je možné při posílání doporučeného psaní napsat na dopis jméno jiné osoby, než na podací lístek?

  Například: na dopise bude jméno manželky + adresa firmy na kterou dopis posílám a na podacím lístku budu já a adresa firmy. Nebo pokud používám zákaznickou kartu od České pošty, tak na dopise bude manželka ale karta bude moje. Je toto problém?

  Děkuji předem za odpověď.

  • admin
   30.12.2016 - 17:51 | Permalink

   Dobrý den, myslím, že by to vadit nemuselo, ale doporučený balíček pošťák dá osobě, která je na adrese, nemusíte to být vy.

 • Petr Kovařík
  29.9.2016 - 11:51 | Permalink

  Za jak dlouho přijde doporučený dopis Praha-Karviná

 • Karel
  23.11.2016 - 14:38 | Permalink

  Jsou tyto ceny s DPH nebo bez DPH????

  • admin
   30.12.2016 - 17:50 | Permalink

   Ceny jsou bez DPH, ale konečné – doporučené psaní je osvobozeno od DPH

 • Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  TOPlist